הסדנה בכברי

instagram
facebook

אודות מרכז גוטסמן לתחריט - קיבוץ כברי

הסדנה לתחריט בקיבוץ כברי הוקמה בשנת 1993. הסדנה פועלת ליצירת עבודות תחריט אמנותיות. ייחודה במיקומה בנוף כפרי בגליל המערבי, במקום המשקיף להר ולים.

בקיבוץ כברי מתקיים חיבור בין עסקים לאמנות, מתוך ראייה שאמנות הינה גורם מפרה ותורם לקהילה ולפרטיה ולסל העסקים כאחד. בכברי חיו ויצרו שני אמנים בעלי שם, אורי ריזמן, צייר, ויחיאל שמי, פסל וחתן פרס ישראל. בנוסף לכך חיים ויוצרים בכברי אמנים שונים; גן פסלים יפהפה פתוח לקהל בצמוד לסדנה בה עבד ויצר הפסל יחיאל שמי; בבית הספר התיכון מתקיימת מגמת אמנות פלסטית; בקיבוץ פועלת גלריה לאמנות ישראלית בת-זמננו; וכן מתוכננת הקמת מוזיאון. הסדנה לתחריט נועדה להיות מקום יצירה לאמני ציור והדפס מהארץ ומחו"ל ומוקד משיכה לקהל תיירותי שוחר אמנות, ואכן אמנים רבים פוקדים אותה מדי שנה.

בשנת 1996 הגיעו לכאן לראשונה רחל ודב גוטסמן, אספני אמנות ןפעילים בתחום האמנות הפלסטית והמוסיקה בארץ ובחו"ל. זו היתה תחילתה של התקשרות וידידות בין בני הזוג גוטסמן לבין צוות הסדנה והקהילה בכברי. בשנת 2000 בעקבות פגישה בניו-יורק עם ג'ים דיין, אמן אמריקאי, צייר, פסל, צלם ורב-אמן בשטח ההדפס, יזמו מפגש במתכונת כיתת אמן, שהתקיים בסדנת התחריט בקיבוץ כברי, בה שהו ויצרו במשך 10 ימים, יחד עם 12 אמנים ישראלים, לצידו של ג'ים דיין.

פרוייקט מוצלח זה הוביל אל הפרוייקט הבא - סדרת תיקי אמן, בהוצאת גוטסמן. התיק הראשון בפרוייקט היה "שערי ניקנור" של עפר ללוש, שהיה זה שהכיר בין רחל ודב גוטסמן לבין הסדנה. מאז הופקו למעלה מ- 20 תיקים של אמנים ישראלים שונים.

בשנת 2006 יזמה משפחת גוטסמן את ההרחבה לסדנת התחריט, ובשיתוף עם קיבוץ כברי הקימו מבנה חדש, בו בנוסף לחלל העבודה גם שתי גלריות המציגות את "פירות" הסדנה. רעיון הרחבת המבנה עלה בקנה אחד עם תוכניות מוזיאליות שעלו עוד קודם והאדריכל אסף גוטסמן, שתכנן את מבנה המוזיאון כעשור קודם לכן, תכנן את מבנה הסדנה המחודש. שמה של הסדנה הוסב ל- "מרכז גוטסמן לתחריט".

הסדנה מתאפיינת ברמה מקצועית גבוהה של עבודה, המעמידה אותה בשורה אחת עם הסדנאות הטובות בעולם.
בעזרת צוות מקצועי ומיומן במקום מופקים ההדפסים בצבעוניות עשירה ובשילוב טכניקות רבות ושונות מעולם ההדפס.
בסדנה קיים המכבש הגדול בארץ, אשר ניתן להדפיס בו בפורמט של עד  130X230 ס"מ.
בסדנה קיים כל הציוד הנדרש להדפסה עד גודל זה - מגוון של סוגי נייר, ארגז אקווטינטה ענק, אמבטיות צריבה גדולות ממדים, שולחן חום ועוד. כמו כן, קיים בסדנה כל הציוד הדרוש לעבודה בתחריט צילומי וניתן לעבוד בה גם בטכניקה זו.

כל אלה פותחים אפשרויות ליצירת תחריטים בטכניקה מעורבת, החורגת מהמקובל ומהמסורתי בעבודות תחריט.

לרשות האמנים הבאים לסדנה עומדת דירת אירוח, בה הם יכולים לשהות במשך תקופת עבודתם במקום.
בסדנה עובדים דפסים מיומנים, המסייעים לאמן בתהליך יצירת התחריט והדפסתו, תוך שימת דגש על רמת הדיוק וההקפדה הנדרשים.

האמנים מכינים את הפלטות מהן יודפס התחריט במו ידיהם, תוך שהם בוחרים את האמצעים והטכניקות שייטיבו להביע את הייחוד בשפתם האמנותית וביצירותיהם.

עם האמנים העובדים ויוצרים בסדנה נמנים ציירים ופסלים מהשורה הראשונה בארץ וכן עובדים בה אמנים בעלי שם ומוניטין מחו"ל.

ניתן למצוא בסדנה מעבודותיהם של כל האמנים שעבדו בה.  

הסדנה מתאפיינת בפרוייקטים ייחודיים, כגון:
·         'סדנת אמן' (Master Class), בה קבוצת אמנים מתכנסת בכדי לעבוד בצמוד לאמן בעל שם, כך שבמהלך העבודה מתרחשת למידה והפריה הדדית.
·         שיתופי פעולה עם מוזיאונים, בהם מוזיאון ישראל ומוזיאון תל-אביב, בפרוייקטים שונים.
·         מוציאים לאור 'ספרי אמן' בכריכה מהודרת ובהם סדרת הדפסים, של אמן אחד או יותר, משולבים בטקסט.

בנוסף לעבודת האמנים, מתקיימים בסדנה גם מחזורי לימוד תחריט ברמות שונות, במספר מועדים בשנה.
ניתן לבקר בסדנה, לצפות בתהליך העבודה ולהיחשף למבחר מגוון של עבודות.
במקום מתקיימת תצוגה וניתן לרכוש תחריטים מעבודת הסדנה.

        מרכז גוטסמן לתחריט, קיבוץ כברי 2512000  |  טלפון/פקס  04-9952713  |  info@cabriprints.com  |  כל החדשות והעדכונים - כאן  |  הפייסבוק שלנו - כאן  |  טופס יצירת קשר והצטרפות לרשימת התפוצה שלנו - כאן

 

© 2005 כל הזכויות שמורות, כברי סדנה לתחריט.
למידע נוסף או פרטי רכישה צרו קשר באימייל info@cabriprints.com או בטלפון. העבודות הן חלק מאוסף קיים וניתן לרכוש אותן. כל זכויות היוצרים של העבודות, הצילומים, הטקסטים, ושאר החומרים באתר מוחזקות על ידי הסדנה לתחריט בכברי ו/או על ידי אחרים. אסור להעתיק, לשנות, לשכפל או להשתמש בכל דרך שהיא בחומרים מתוך אתר זה ללא אישור מפורש בכתב מבעלי זכויות היוצרים.